11 Listopada Dzień Niepodległości

11 Listopada Dzień Niepodległości

W tym szczególnym dniu chcielibyśmy przybliżyć historię tego Święta.

Niepodległość dla Polaków po 123 latach zaborów była przełomowym w dziejach Polski i Europy wydarzeniem.

11 Listopada 1918 roku w lasku Compiege pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący pierwszą wojnę światową. Oznaczało to dla Polski Miejsce na Mapie. 8 stycznia 1918 roku prezydent USA Wilson w 14 punkcie programu pokojowego zawarł konieczność przywrócenia Polsce niepodległości.

Już 19 października 2018 roku w Cieszynie działała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod przywództwem Józefa Londzina.

W Krakowie 26 października polscy posłowie do parlamentu austriackiego powołali Polską Komisje Likwidacyjną na czele Wincentego  Witosa , która to 28 października przejął władzę w Galicji. Warszawie.

Ignacy Daszyński w nocy z 7 na 8 listopada w Lublinie stanął na czele Tymczasowego Rządu Ludowej Republiki Polskiej.

Specjalnym pociągiem z Berlina 10 listopada około godziny 7 rano wrócił do Warszawy wcześniej zwolniony z Więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Został on powitany uroczyście przez regenta Lubomirskiego na Dworcu Głównym.

Już 10 listopada na spotkaniu z niemiecką Centralą Żołnierską Piłsudski w wyniku zawartych porozumień spowodował rozbrojenie 30 tysięcznego garnizonu stacjonującego w Warszawie. W ciągu następnych siedmiu dni ewakuowano z Królestwa 55 tysięcy niemieckich żołnierzy jednocześnie rozbrajając i zostawiając sprzęt wojskowy dla Polskich Sił Zbrojnych. Na ogół obywało się rozbrajanie   bez walk.

Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej na wieść  o powrocie J. Piłsudskiego do Warszawy oddała mu się do dyspozycji.

11 Listopada 2018  Rada Regencyjna przekazała władzę  wojskową i naczelne dowództwo nad Siłą zbrojną Józefowi Piłsudskiemu.

14 listopada Józef Piłsudski otrzymał władzę cywilna i tym samym Rada się rozwiązała i ustanowiła urząd Naczelnika Państwa.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 roku.

Niestety władze komunistyczne w 1945 roku postanowiły ogłosić dzień 22 lipca. W okresie PPR święto Niepodległości 11 listopada było zakazane.  Ze strony władz były surowe represje za obchodzenie święta 11 listopada.

Narodowe Święto Niepodległości zostało przywrócone ustawą Sejmu w czerwcu 1989 roku.